Předminulý pátek se vládě ČSSD podařilo prosadit zvýšení spotřební daně z tabáku a pohonných hmot. Podpořili ji poslanci KDU-ČSL a Unie svobody - výměnou za snížení daně z příjmu pro firmy (nyní 31 %) a za zrušení nejvyšší sazby daně z příjmu pro občany (nyní 32 %). Zároveň poslanci snížili daň z kapitálových výnosů (na 15 %), tedy na úroveň daně z úroků. Aspoň něco - tak by mohl reagovat ten, kdo už od politiků nic nečekal. Mnoho povyku pro nic, odpověděl by mu asi maximalista a doporučil by vládě spíše reformu rozpočtových výdajů.Daňová novela i tak stojí za bližší pozornost. Už jen kvůli několika mýtům, které se v diskusi nad ní často objevovaly.

Ani inflace, ani recese

Mýtus č. 1: zvýšení spotřebních daní může roztočit vysokou inflaci. Ano, růst daní na tabák a pohonné hmoty se úměrně promítne do jejich cen, ale není nutné z toho dělat vědu. V dnešní situaci je problémem české ekonomiky všechno možné, jen ne vysoká inflace. Proto je takový argument poněkud přehnaný. Jaký tedy bude dopad na inflaci? Benzin a nafta bezprostředně podraží o necelých 6 %, cigarety o 3 % - takové tempo růstu lze ospravedlnit úpravou daňových sazeb o minulou inflaci. Benzin i cigarety tvoří shodně jen 4 % výdajů běžného spotřebitele, takže inflace může bezprostředně stoupnout nanejvýš o 0,5 %. To je příliš malý impulz na to, aby ohrozil „inflační cíl“, který si na letošek stanovila ČNB. Naopak lze čekat, že stejně jako loni dojde k jeho „podstřelení“.

Mýtus č.…

23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte