V rámci již pár let běžících a všude ve světě registrovaných „padesátek“ přišla řada i na 50. sněm sudetských Němců. Jako pokaždé se konal o svatodušních svátcích, ale přece se čímsi výrazně lišil. Nešlo totiž jen o výročí. Sněm probíhal v situaci, kdy u nás již běží sice opožděné, navíc eufemisticky kamuflované, ale přece jen odškodnění českých obětí nacismu, zatímco německé oběti vyhnání žádnou satisfakci nedostaly. Sněm se odehrál poprvé od pádu berlínské zdi v poměrech, kdy jsou němečtí konzervativci, patroni vyhnanců, v opozici a sbírají každý bod proti vládě. Ale hlavně se odehrál v době, kdy světovým médiím vévodí výrazy typu „vyhnání“ a „etnická čistka“, kdy dění v Kosovu výrazně zvýšilo práh citlivosti vůči těmto věcem. Jak se to projevilo v Norimberku a co z toho pro nás plyne?

Opět se vyhánějí lidé

Možná není od věci si uvědomit, že v těchto dilematech nejsme sami, že nejde o jakési české specifikum. Stačí se podívat do Svaté země, kde narazíme na podobně zdráhavé postoje k zásahu proti Jugoslávii jako u nás. Izraelský ministr zahraničí Ariel Šaron se již před dvěma měsíci nechal slyšet, že zásah do „vnitřních záležitostí“ suverénní země může vytvořit precedens, že Izrael „se může stát příští obětí“ (Jediot Acharonot). Těm Palestincům, kteří žijí už polovinu století v uprchlických táborech, zase nynější televizní záběry připomínají jejich osud v roce 1948. Ale ani jejich postoje nejsou jednoznačné. Stačí citovat obchodníka Jusefa…

23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte