Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Pohledy z ostrova

Téměř po čtyři století byl osud Čechů a zprostředkovaně i Slováků spojen s osudy dynastie Habsburků. Až do první světové války považovaly evropské mocnosti české země za „slovanskou provincii“ duálního Rakouska-Uherska a své velvyslance měly ve Vídni u císařského dvora. Vůbec první doložená zmínka o Čechách v britském státním archivu Public Record Office pochází z roku 1906 a týká se návštěvy rakouského císaře v Praze. Zprávy o dramatických událostech z poloviny července roku 1914, které zažehly světovou válku a vedly k rozpadu habsburského mocnářství, nevyvolaly zpočátku v Británii větší zájem. Historik Norman Davies uvádí ve své knize o dějinách Evropy, že tehdejší britský ministr zahraničí vévoda Grey dokonce po sarajevském atentátu stranil Rakousku-Uhersku a postoj změnil, teprve když mocnářství odmítlo vstřícnou nabídku Srbska. Byl přesvědčen, že velmoci nakonec před válečnou propastí couvnou, a ještě 26. července 1914 povečeřel v Londýně s německým vyslancem, který nazítří do Berlína hlásil, že Británie zůstane ve válečném konfliktu neutrální. O týden později však vstoupila do válečného stavu.

Čekání na Rusa

T. G. Masaryk se vydal organizovat odboj proti Rakousku-Uhersku do zahraničí počátkem října 1914. Hned jedna z prvních schůzek ho zavedla do neutrálního Holandska, kde se setkal se svým dávným známým, balkánským korespondentem londýnských Timesů R. W. Setonem-Watsonem. Ten patřil k informátorům britského ministerstva zahraničí a v…

22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte