Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Bohulibé spolčování

Cílem nedávné návštěvy bývalého německého prezidenta Richarda von Weitzsäckera v Praze nebylo posezení v kavárně Slavii s manželi Havlovými, jak by se mohlo zdát ze zpráv sdělovacích prostředků. Ve skutečnosti byla hlavní náplní pobytu německého exprezidenta účast na Mezinárodním diskusním fóru občanských organizací, pořádaném v rámci kampaně dní pro občanský sektor. O tomto setkání však média téměř nereferovala.

Nezájem, či prozíravost?

Občanský sektor vychází z iniciativy lidí, je prostředkem jejich seberealizace a dokáže mnohé problémy řešit efektivněji než stát. Ten může v různých případech předat část svých kompetencí právě občanským organizacím, které mohou být kontrolovány přímo sponzory. Jejich případný zisk je určen výhradně na jejich další rozvoj. Římské právo znalo pojem nadace již ve 4. století. První charitativní organizace se u nás objevují ve 13. století, především díky křesťanské věrouce. Ze solidarity s chudými a nemocnými vzniklo mnoho špitálů financovaných kláštery či feudály. K rozkvětu občanského sektoru došlo za národního obrození, kdy k charitativním organizacím přibývaly spolky a sdružení s nejrůznějším zaměřením. Pro komunistický režim byla oproti tomu typická snaha všechny nestátní organizace zničit - už jen proto, že vznikly ze svobodné vůle občanů, nebyly tak snadno kontrolovatelné státem a propagovaly pojem solidarita. S kým být solidární, když jsou všichni stejně zabezpečeni a šťastni? Některé organizace spadly pod…

22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte