Minulou středu vláda rozhodla, že se má jaderná elektrárna Temelín dostavět. Nevybočila, zachovala se jako všechny její předchůdkyně, ustoupila monstru. A přece: proti dostavbě tentokrát zvedlo ruku osm z devatenácti členů kabinetu, souhlas byl těžce vydřený. A před rozhodnutím vlády se o stavbě vášnivě diskutovalo. Tu debatu nevyvolaly strany, naši političtí přeborníci, ale obyčejní občané, hrstka lidí z Hnutí Duha.

Souboj generací

Ve sporu o Temelín jde o budoucí charakter a kvalitu života v této společnosti. Na jedné straně stojí energetičtí lobbisté. Disponují miliardami, které jim dodávají váhu a vliv, a díky penězům mají konexe mezi nejrůznějšími politiky. Reprezentují starý komunistický koncept z dob, kdy se uvažovalo asi takhle: postavíme fabriku, zaměstnáme lidi a pro výrobky se už pak nějaké odbytiště najde. Čím grandióznější projekt, tím lépe. Tenhle druh lidí umí dokonale jedno - utrácet cizí peníze. Požírat neuvěřitelné sumy na své „nezbytně nutné“ projekty a chtít další a další. Utracené peníze se potom paradoxně stávají důvodem k novým investicím. Právě tento argument - „Přece nezmaříme už prostavěné miliardy!“ - patří k nejoblíbenějším mantrám stoupenců dostavby Temelína.Na druhé straně jsou ekologičtí aktivisté. Z původní hrstky mladých, všeobecně ignorovaných vizionářů a „extremistů“ se stala uznávaná síla. Jejich předpoklady se splnily, ukázalo se, že experti z ČEZ opakovaně lhali jak o termínu, tak o financích. Aktivisté…

21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte