Střední škola v Littletonu (předměstí coloradské metropole Denveru), v níž se odehrál zatím největší školní masakr v USA, se jmenuje Kolombinská. To jméno je ve Spojených státech v několika obměnách časté. Je odvozeno z příjmení objevitele Nového světa Kryštofa Kolumba, a pochází tedy z italského slova colomba - holubice. Před dvěma týdny se v tomto poeticky nazvaném místě odehrál příběh ve znamení střelné zbraně. Na jeho konci je patnáct mrtvých.

Pušky v pokojíku

Zatímco celý národ oplakával oběti, na povrch se prodraly - přes informační šum a byrokratické bariéry policejního oddělení v Jefferson County - kontury celé tragédie. Osmnáctiletý Eric Harris a sedmnáctiletý Dylan Klebold postříleli dvanáct spolužáků, oblíbeného učitele, zranili mnoho dalších a nakonec spáchali sebevraždu. K teroristické akci použili čtyři střelné zbraně a na tři desítky bomb, ne všechny však vybuchly. Policisté po prohlídce budovy našli dvě devítikilové propanbutanové bomby, které se pachatelům nepodařilo odpálit. Ochránci zákona přišli na místo činu vyloženě deset minut po dvanácté. Jejich dřívější příchod mohl některé oběti zachránit, ale případná přestřelka mohla vést k ještě větší tragédii.Harris a Klebold se hlásili k takzvané trenčkotové mafii, skupině studentů nosících dlouhé černé pláště a vyznávajících smrt. Netajili se obdivem k Hitlerovi, přinášeli do školy vyznamenání německé armády z doby druhé světové války, hajlovali a zdravili se německy. Své okolí z…

19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte