Filozof Václav Bělohradský ve svém už klasickém článku „Válka v Kosovu je levičácká válka“ (LN, 10.4.) a pak ještě o čtrnáct dní později v rozhovoru pro Respekt prohlásil, že západní média předkládají falešný obraz války na Balkáně, „nestoudně kupčí s utrpením statisíců“, a tím vším cílevědomě a nebezpečně manipulují se západním veřejným míněním. S takovými názory přibarvenými emocemi se těžko polemizuje: paušální kritika sdělovacích prostředků je tu spíše sekundárním projevem Bělohradského odporu k válečné akci NATO jako takové, na což má jistě právo. Filozofovi se pravděpodobně jakékoli mediální zpravodajství, které není jednoznačně a vyhraněně kritické a k NATO odmítavé, bude jevit jako propagandistické a neetické, sloužící k ospravedlnění použitého násilí. Obraz trpících a zbídačených vyhnanců pro něj bude především vyděračský a manipulativní, zatímco hned vedle toho předkládané záběry doutnajících srbských cílů, případně zabitých Srbů mu poslouží k dotvrzení jeho fundamentálního odporu. Navíc sám pojem „média“ je ve svobodném světě, v němž si naštěstí dosud může každý v podstatě psát a povídat, co chce, tak široký a nepřehledný, že se jakékoli zobecnění a ostrý soud o jejich povaze popírá už ze samotné podstaty.

Se vší vážností

Největším „manipulátorem“ je v současné civilizaci televize. Člověk odkázaný v dosavadním průběhu války na sledování nikoli domácích, nýbrž německých televizních stanic (případ pisatele článku) však pociťoval něco…

19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte