Nejtragičtějším okamžitým důsledkem války v Kosovu je masový exodus jeho obyvatel. Utrpení srbských civilistů úpějících pod „barbarskými nálety anglo-amerických vzdušných teroristů“, zveličované jugoslávskou propagandou, se s hrůzami, které zakoušejí kosovští Albánci, nedá při nejlepší vůli srovnat. Nedá se srovnat ani s tím, co si prožili obyvatelé Vukovaru, Sarajeva či Srebrenice. Přesto se nezdá, že by si to někdo v Bělehradě uvědomoval jako morální problém. Spíše to vypadá, že si Srbové konečně naplňují dávný sen: očistit své svaté Kosovo od Albánců, jež vnímají jako obtížný plevel, který se nějakou náhodou objevil na jejich oblíbeném záhoně.

Jak vypustit rybám rybník

V rychlosti a preciznosti podobného plení nevhodných elementů zatím Miloševiče předčil jenom jeden expert: Pol Pot, který zvládl vyklizení Phnompenhu za dva dny. Přesto je Miloševičův výkon nevídaný, neboť při dosavadním tempu bude dvoumilionové Kosovo za pár týdnů liduprázdné. Když podobný plán zpracoval ve 30. letech předseda Srbského kulturního (!) klubu Vaso Čubrilovič, odhadoval operaci vysídlení Albánců na několik let. Jugoslávská královská vláda plán schválila, ale nakonec toho moc nestihla, protože padla pod útokem fašistů. Tenkrát chtěli Srbové odsunout Albánce do Turecka na bázi mezistátní dohody (několik desítek tisíc jich skutečně odsunuli). Dnes vyhánějí statisíce civilistů na hranice s vědomím, že se o ně humanitární organizace postarají. A možná i se skrytou…

18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte