Minulou středu vláda rozhodla, že naše republika poskytne dočasné útočiště 750 lidem z Kosova. V nejbližších dvou týdnech pošle do Skopje nebo Soluně letadla, která sem přepraví 350 z nich. Proč nepřivezeme rovnou všechny? „Musíme si nechat rezervu, kdyby se náhodou zbylých 400 lidí dopravilo k našim hranicím samo,“ vysvětluje ředitel odboru pro uprchlíky ministerstva vnitra Tomáš Haišman. A nemůžeme pomoci více než zmíněným 750 Albáncům? Například naši němečtí sousedé se dosud postarali o 10 000 lidí a debatují, zda jich nepřijmout ještě víc. My přitom nešťastné běžence, kteří strádají na hranicích své země, máme dokonce kde ubytovat. Ministerstvo vnitra už dnes eviduje nabídky desítek podnikatelů, kteří jsou ochotni přijmout ve svých objektech na 9500 lidí. Proč tedy jenom sedm set padesát potřebných? „Částka, kterou vláda pro tento účel vyčlenila, stačí právě jen pro takový počet,“ vysvětluje Haišman.Nejde však jen o postoje a názory vládní byrokracie. I přes nevelký počet uprchlíků, kterým chceme pomoci, dnes před mnoha občany stojí otázka - chceme, nebo nechceme v naší obci cizince? Zatím se pátrá, jak je česká veřejnost na takový test tolerance připravena.

Proč bychom nepomohli?

Pár set metrů za posledním domem Kašavy, vesničky s devíti sty obyvateli, která se táhne údolím podél potoka Dřevnice, stojí donedávna opuštěná rekreační chata. Na louce vedle uzoučké asfaltky se domlouvají dvě albánské děti s brašnami na zádech s místním hochem na…

18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte