Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Jak se stát Polákem

K tomu, aby se člověk stal Polákem, toho nemusí moc umět. Cizinec usilující o polské občanství nemusí polsky mluvit ani psát, nemusí znát obsah polské ústavy. Chce-li se cizinec stát Polákem, musí pouze pět let legálně bydlet v Polsku, a pokud pracuje, stačí mu k tomu i tři roky.Přestože takto formulované předpisy o udělování polského občanství patří k nejliberálnějším v Evropě, nahradí je už zanedlouho nové, ještě liberálnější normy. Podle těch se Polákem bude moci stát téměř každý, kdo v tomto směru projeví byť jen nepatrnou iniciativu, dokonce i kdyby mělo jít o příslovečného pražského Pepíka, který Polsko nikdy na vlastní oči neviděl, a jeho předkové také ne.

Nadnárodní národnost

Občanství, alespoň v pojetí současných encyklopedií, je „státní příslušností fyzické osoby“. Státní příslušnost má svou váhu, určuje povinnosti jedince vůči státu, k němuž náleží, i práva z toho plynoucí. Existují dvě hlavní školy, jak občanství určit. Podle první, chápané běžně jako právo půdy (ius soli), rozhoduje místo narození. Druhá, řídící se právem krve (ius sanguinis), praví, že o občanství rozhoduje státní příslušnost obou nebo jednoho z rodičů.Případ Polska je zde mimořádně složitý. Po celá staletí byl termín „polský národ“ vyhrazen pro ty obyvatele země, kteří se těšili plnosti občanských a politických práv (šlechta, klérus). Nevztahoval se ani k mateřskému jazyku jedince, ani k jeho vyznání či rasové příslušnosti. Proto varšavský hospodský či velkopolský…

16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte