Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Inteligence beze slov

Nad dálničním odpočívadlem v Lotrinsku krouží tři havrani. Po chvíli zamíří ke stožáru veřejného osvětlení, který se v podobě protáhlých svítidel rozvětvuje do tří stran. Bez zjevné nejistoty či předběžné signalizace každý z nich elegantně dosedne na jednu lampu. Náhodný pozorovatel se neubrání myšlence, že se museli nějak domluvit. V roce 1920 dokázala sýkora modřinka poprvé otevřít uzávěr na láhvi s mlékem stojící po ránu na zápraží většiny anglických domů. O několik týdnů později tuto dovednost ovládaly všechny sýkory v Anglii. Jsou to opravdu nemyslící a nekomunikující tvorové?Nedávné výzkumy prováděné mezi slony v Africe potvrdily schopnost stárnoucích samic předat své topografické zkušenosti potomkům, vysvětlit jim, kde v době nouze hledat napajedla či pastviny. Sloní matky tak předvídají budoucí možné nebezpečí a nabízejí klíč k záchraně. Dokážou tedy zřejmě vnímat čas i omezenost vlastní existence. Lidé však zvířatům tradičně odpírají inteligenci. Proč? Odpověď se pokouší najít speciální téma francouzského týdeníku Le Nouvel Observateur č. 1752/1998.Lidská bytost se v prehistorických dobách dokázala od zvířat odlišit, když první hominidé před dvěma či třemi miliony let sestoupili ze stromů a začali používat nástroje, čímž stanovili hranici mezi svým světem a světem zvířat. V průběhu lidské historie se gesto rozchodu neustále zdokonalovalo. Člověk se vzdaloval od svých animálních základů a svou odlišnost si víc a víc uvědomoval. Následkem tohoto odstředivého…

16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte