Nigérie, nejlidnatější země Afriky (110 milionů obyvatel) s obrovskými přírodními zdroji (šestý největší producent ropy na světě), by mohla být i jednou z nejúspěšnějších. Má však smůlu. Etnická i náboženská roztříštěnost, ale hlavně vojenské junty, které s výjimkou deseti let vládly od získání nezávislosti v roce 1960, ji poznamenaly více, než by se na první pohled zdálo. Za ilustraci poslouží Olusegun Obasanjo, jenž byl 28. února zvolen prezidentem jako první demokraticky zvolená hlava státu po 15 letech.

Obasanjo jako unikát

Olusegun Obasanjo už jednou v čele Nigérie stál - v letech 1976–79 jako šéf Nejvyšší vojenské rady. Proslul zejména tím, že v roce 1979 jako dosud jediný vojenský vládce země odstoupil ve prospěch zvolené vlády. V jeho osobě se tak rýsuje celá rozporuplnost Nigérie, a z toho plyne i rozporný vztah voličů k němu: jedni v něm spatřují bývalého šéfa junty, tudíž věčného vojáka, jiní - a jak ukázaly volby, tak jasná většina - v něm vidí šanci na pokojný přechod k civilní vládě. Na jedné straně je pravda, že Obasanjo v roce 1970 po tříleté občanské válce přijal kapitulaci Biafřanů, a má proto u vojáků dobrou pověst. Na druhé straně byl v roce 1995 během vlády posledního diktátora Abachy za kritiku režimu uvězněn a na svobodu se dostal až po Abachově náhlé smrti loni v červnu (viz Respekt č. 30/98). To mu zase skýtá dost silnou demokratickou legitimaci.V nigerijské mozaice je důležitý i původ. Obasanjo je křesťan z jihozápadu…

11.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

11.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte