Vypadalo to až neskutečně: na horké pákistánské půdě zastavil luxusní zlatožlutý autobus a z jeho útrob vystoupil rozesmátý premiér arcinepřátelské Indie s poselstvím vyzývajícím ke smíru. Miliony diváků v obou zemích sledovaly tento zázrak v přímém televizním přenosu. Něco podobného mohl rozjitřený subkontinent spatřit naposledy před deseti roky, když stejnou odvahu či státnický rozhled projevil Rádžív Gándhí.

Začalo to kriketem

Na summitu v Láhauru se o předminulém víkendu premiéři Indie a Pákistánu, Atal Bihárí Vádžpéjí a Naváz Šaríf, představili jako muži míru, jako členové odcizené rodiny, kteří se snaží hojit hluboké šrámy na duši pomocí vstřícných slov. To byla ještě před pár měsíci jen utopie. Obě země, mezi nimiž panuje zášť už od rozdělení Britské Indie před půl stoletím, se loni vydaly na cestu jaderného soupeření. Fakt, že politici se teď probrali z euforie atomových testů a hlásí se k odpovědnosti, koření i ve vnitřní situaci obou zemí. Vádžpéjí i Šaríf čelí doma silné opozici a prolomení vzájemné nedůvěry jim může přinést důležité politické body.„Ledy byly konečně prolomeny“ hlásal palcový titulek v deníku Times of India. Nezávislí analytici se shodli na tom, že symbolický příjezd Vádžpéjího nově zřízenou autobusovou linkou znamenal nejdůležitější krok ve vzájemných vztazích od dohody v Simle z roku 1972, která ukončila poslední ze tří vzájemných válek. Emotivní summit nebyl jen velkou show pro oči světa, přinesl více než pouhé…

10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte