Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Až bude Jalta jen letovisko

Dějiny jsou neustálé sčítání a odčítání. Zřídka, velmi zřídka se v historii každého národa objevuje i jiný úkon - umocňování. Vstup České republiky do NATO je nepochybně právě takový okamžik. Stojí to za reflexi. Zvláště nyní, když na jedné straně nás od této historické chvíle dělí už pouhé dny a na straně druhé musíme žít v lavině zpráv z fronty urputné války ministrů Zemanovy vlády proti bezpečnostním prověrkám či názorům odborníků, že česká armáda stále nesplňuje taková či onaká technická kritéria. I když to totiž pořád zní neuvěřitelně, po staletích bouřlivých dějin, desítkách válek, po nedávné zkušenosti dvou totalit loď s nápisem Made in Czechia před našima očima právě vplouvá do bezpečného přístavu. A nic na tom nemění skutečnost, že bouře na mořích proto samozřejmě nezeslábnou.

Od projektu krále Jiřího…

I když si to málokdo uvědomuje, svůj zájem o NATO dali Češi najevo už v 15. století ústy Jiřího z Poděbrad. Právě „husitský král“ byl přece prvním iniciátorem široké politicko-vojenské aliance na našem kontinentě. Plán vzniklý v letech 1462–64 předpokládal vytvoření společného parlamentu, který by plnil současně funkci smírčího tribunálu, a ustavení ozbrojených sil udržovaných ze společné pokladny. Projekt získal podporu největšího státu tehdejší Evropy, polsko-litevské federace, a podpořily jej také bohaté a vlivné Benátky. Bohužel vyvolal kvůli vyznání Jiřího z Poděbrad paniku v Římě, který slibný plán nakonec rozmetal.Další pokus o…

10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte