O přestřelkách na Korsice se čas od času psalo jako o určitém folkloru tohoto středomořského ostrova (viz Respekt č. 3/96). Avšak výstřely, které zazněly 6. února v jeho metropoli Ajacciu, posunuly „korsickou otázku“ novým směrem. Vraždou prefekta Clauda Erignaka zaútočili dosud neznámí pachatelé na symbol francouzského státu, který prefekti od dob Napoleona na lokální úrovni představují. Paříž proto reagovala ihned. V následujících dnech ostrov navštívily všechny politické špičky počínaje prezidentem Chirakem a Národní shromáždění se sešlo k mimořádné schůzi, na níž vystoupil premiér Jospin. Vyšetřování bylo svěřeno pařížskému vyšetřujícímu soudci specializovanému na terorismus, v ulicích korsických měst se objevila protiteroristická komanda a policie začala zatýkat. Od té doby se cely předběžného zadržení střídavě naplňují a zase vyprazdňují. Policie pátrá třemi směry, které snad nejlépe ukazují propletenec korsického problému: organizovaný zločin, místní banditismus a nacionalistická hnutí.

Když plynou peníze

O Korsice se ví zhruba tolik, že je to nádherný ostrov ve Středozemním moři, který se chce odtrhnout od Francie a neváhá k tomu používat násilí. Přitom jen první část tohoto názoru odpovídá faktům: korsický terorismus se do národního hávu pouze halí a za nacionální rétorikou se skrývají zcela přízemní materiální a mocenské zájmy jednotlivců.

Jde…

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte