WEJ ŤING-ŠENG, nejznámější odpůrce současného čínského režimu, se narodil roku 1950 v pekingské rodině komunistických funkcionářů. Když mu bylo šestnáct, zapojil se jako příslušník Rudých gard do „kulturní revoluce“, která ho zanesla na čínský venkov. Z revolučního nadšení vystřízlivěl po setkání s oběťmi hladomoru, vyvolaného Maovým „velkým skokem“. Na začátku 70. let se vrátil do Pekingu, kde díky svému otci, armádnímu důstojníkovi, našel zaměstnání jako elektrikář v zoo. Po Maově smrti (1976), kdy došlo k částečnému uvolnění, propagoval nutnost demokratizace čínské společnosti. V Číně i za jejími hranicemi ho proslavil text „Pátá modernizace - demokratizace“, v němž vyslovil názor, že ekonomická reforma Teng Siao-pchinga může mít úspěch, jen když zároveň dojde k demokratické reformě politického systému. V roce 1979 byl za tyto názory zatčen a odsouzen k 15 letům vězení. Půl roku před vypršením trestu byl z vězení propuštěn. Šlo ale jen o gesto: komunistická Čína se tehdy ucházela o uspořádání olympijských her. Brzy nato Wej tajemně zmizel a rok a půl byl zadržován ve stranické rezidenci na severním předměstí Pekingu. V listopadu 1995 ho za „pokus o svržení vlády“ znovu odsoudili, tentokrát k 14 letům vězení. Následující rok obdržel cenu Andreje Sacharova, udělovanou Evropským parlamentem bojovníkům za lidská práva a demokracii. V listopadu 1997 byl přinucen opustit Čínu. V současnosti žije v New Yorku. Je svobodný, hodně a rád kouří.

07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte