Na chodbu luxusně zrekonstruovaného paláce Smiřických vybíhá tajemník poslaneckého klubu ODS Ota Fejfar. „Mám pro vás velkou objednávku,“ chytá za rukáv kolemjdoucího provozního. „Potřebovali bychom do pátku změnit všechny vstupní karty a taky je nutné udělat něco se zámkama.“ Důvod pro bezpečnostní akci je prostý: Klausova strana ve středu vyprovodila ze svých prostor 31 odpadlíků z nově vzniklého klubu Unie svobody. Pak si delegáti ODS zvolili nové vedení klubu a vykročili k dosud nepoznanému údělu parlamentní opozice.

Prezident, nebo maršál?

Nezvyklou novou roli si někdejší sněmovní suveréni vyzkoušeli v úterý ve Španělském sále. Ačkoliv byla volba prezidenta tajná, ihned po ní se v tisku objevily propočty, podle nichž za Havlovým neúspěchem v prvním kole stála - ruku v ruce s komunisty, republikány a Špidlovým křídlem v ČSSD - i touha Klausových věrných pomstít se Havlovi za prosincový projev v Rudolfinu, v němž ponížil jejich předsedu. Poslanci ODS se ani takovým úvahám nebrání. „Nevolil jsem ho ani v jednom kole,“ přiznává bez okolků někdejší odpadlík z ČSSD Tomáš Teplík. Klausova strana přitom ještě nedávno zdůrazňovala, že Václav Havel je pro ni jediným možným kandidátem na prezidentský post. „Tím, jak v poslední době vystupoval, se zřekl našich hlasů a přihlásil se o hlasy sociální demokracie,“ přibližuje náladu v klubu poslanec Teplík. Jeho kolega Jiří Payne přišel s ještě vážnějším argumentem: Havla nelze volit proto, že není …

05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte