Minulou středu těsně před půlnocí vláda vyslyšela několikatýdenní volání chovatelů prasat po větší ochraně před konkurencí a zvýšila clo na dovoz vepřového masa ze zemí Evropské unie. A to i přesto, že Miloš Zeman před časem v Bruselu slíbil, že se svým týmem nic podobného nechystá. Na místě je obava, zda si Česká republika dále nezhoršuje beztak špatnou pověst mezi adepty na členství v Unii. „Nic takového nám nehrozí. Evropské kolegy jsme na zvýšení cla dopředu upozornili,“ odmítá pochybnosti vládní mluvčí Libor Rouček.

Miliarda na odpis

Tak jisté to ale není: česká vláda se ještě pod předsednictvím Josefa Tošovského pokoušela chránit české zemědělce již letos na jaře. Tehdy šlo o pěstitele jablek: v rozporu s uzavřenými dohodami předepsali ministři Unii limity na jejich dovoz. Bruselská centrála na oplátku ihned ztížila vývoz českého drůbežího masa. Česko pak muselo uznat, že to s ochranou domácího trhu přehnalo, a s omluvou kvóty zrušit. Proč tedy vyhlásila Zemanova vláda novou celní válku?Všechno začalo s letošním podzimem, kdy se evropským zemědělcům, známým svou nadprodukcí, zhroutil odbyt na klíčových asijských a ruských trzích. Bruselská centrála se pokusila svým lidem pomoci a začala jim na export masa připlácet. Cena vyváženého vepřového znatelně poklesla, levné maso se dostalo i do České republiky a tady pochopitelně snížilo zemědělcům cenovou hladinu. Ti se notně rozčílili, protože naopak počítali s tradičním předvánočním zvýšením…

49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Kontra

editor

kontra-1 (kopie)
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 392

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte