Časy se mění, studená válka mizí v zapomnění, ale geopolitická hra na trojúhelník mezi Washingtonem, Pekingem a Moskvou dál běží na plné obrátky. Jestliže ovšem v 70. letech Moskva neustále obviňovala Američany, že hrají „čínskou kartu“, aby obklíčili a zničili Sovětský svaz, dnes po této kartě sahá právě ona. Přesněji - sahala. Průběh rusko-čínského summitu v Moskvě totiž minulý týden v tomto ohledu naznačil zcela klíčovou změnu.

Mezi Evropou a Asií

Když se roku 1991 Sovětský svaz stáhl ze střední Evropy, rozpadl se a mnoho národů, které okupoval (především Ukrajinci), se emancipovalo a přerušil se tak třísetletý, navzdory třem kostýmům - monarchie Romanovců, komunismu a gorbačovské perestrojky - kontinuální běh ruských dějin. Rusko zbavené imperiálních základů začalo kormidlovat bez nápadů, co se sebou samým. Boris Jelcin si toho byl vědom a po svém druhém zvolení prezidentem uložil svým poradcům, aby vypracovali „novou národní ideu“. Sám Jelcin v obavách, že abstraktní demokracie nepostačí, sáhl zpočátku po imperiální rétorice svých politických konkurentů Žirinovského a Zjuganova, až zjistil, že Rusy to nijak neintegruje. Pak zkoušel různé nápady. Jednou více zdůrazňoval význam státu, pak zase udržení nedělitelného území. Jednou zdůrazňoval evropskost Ruska, poté zase jeho asijskost.V téže době se ruská zahraniční politika houpala ode zdi ke zdi. Vize euroasijské konfederace se rozpadla stejně rychle jako počáteční Gorbačovova iluze, že lze…

49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte