Na příkaz ministra financí byl minulé pondělí odvolán z funkce dosavadní ředitel útvaru pro boj se závažnou hospodářskou kriminalitou Stanislav Kosík. Jeho odchod nespadá do kategorie běžných výměn na úřednickém postu. Kosíkův Finanční analytický útvar (FAU) je totiž velmi mocná instituce, která vznikla na základě zákona proti praní špinavých peněz, má přístup k bankovnímu tajemství a může zastavit každou podezřelou finanční operaci.Podle oficiální verze ministerstva byl ředitel Kosík odvolán proto, že si nechal služební cestu do USA schválit pouze náměstkem, a nikoli samotným ministrem. Verze odvolaného šéfa je poněkud jiná. Před měsícem se ho prý snažila přinutit poradkyně ministra Barbora Snopková ke změně verdiktu, kterým FAU na počátku září zablokoval podezřelý převod osmi milionů marek z jistého konta u pražské Hypobanky na účet neexistující společnosti do Londýna. Kosík odmítl a je přesvědčen, že právě tato neústupnost je skutečným důvodem vyhazovu.

Nákup za 150 milionů

Osmého září upozornila pražská pobočka Hypobanky Kosíkův FAU na podezřelou transakci. Toho dne předal šéf firmy Stavební a realitní, a. s., Petr Nešetřil bance příkaz k převodu téměř osmi milionů marek (sto padesáti milionů korun) na londýnský účet společnosti Peachland Company Limited. Bankovním úředníkům se nezdálo, že Nešetřil odesílá peníze, které na jeho účet přišly před pouhými čtyřmi dny. Navíc šlo o sumu mnohonásobně převyšující to, co měl u banky kdy uloženo. Když…

45.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

45.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte