Začala kampaň před dalšími volbami. Letos absolvujeme dohromady troje. Z médií i pouliční reklamy jsou lidé zahlcováni politikou, která se ovšem stále více stává věcí stran, poměrů mezi nimi a vztahů mezi jejich vůdci. Správa veřejných věcí je až kdesi vzadu. Politici ve volebním roce nepřicházejí s tématy, která by lidi nutila přemýšlet, která by překvapila. Opakují stále ta samá klišé - „rozšířit prostor svobody jednotlivce“, „nastartovat ekonomický růst“, „omezit vliv malých stran“. Výjimkou z této šedi by snad mohl být boj o Senát. Tam by totiž neměly v první řadě volit smečky, ale spíš vlčice a vlci, výrazní jedinci. Jaký nový pohled na věci veřejné politici nabízejí?

Když jste si nás zvolili…

Poprvé se do horní komory parlamentu volilo před dvěma lety. Velký zájem nebyl, k urnám přišlo jen třicet procent lidí. Absentéři většinou nechápali, k čemu má další instituce sloužit. První kolo suverénně vyhráli kandidáti ODS. Občany však zřejmě vyděsila představa Senátu složeného víceméně z jedné strany. V druhém kole se lidovci a ODA spojili se Zemanem, který získal podporu Grebeníčka, a všichni šli proti ODS. Ta sice volby nakonec vyhrála, ale získala „jen“ dvaatřicet křesel z jednaosmdesáti.Nízká obliba Senátu v průzkumech veřejného mínění dokazuje, že lidé ani po dvou letech existence pořádně nechápou, na co tady horní komora vlastně je. Obvyklé vysvětlení říká: je to pojistka demokracie. Přes Senát by nemělo projít nic, co by bez vážného…

44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte