Trvalo to dlouho, ale nakonec je to tu: stát zlikvidoval první makléřskou firmu kvůli podfukům na kapitálovém trhu. Společnost Vltava dostala od Komise pro cenné papíry rekordní pokutu 50 milionů korun za „manipulace s cenou akcií podniku Tarmac Severokámen“. Je to více než všechny dosavadní pokuty dohromady, a Vltava se proto alespoň zkouší odvolat proti zničující sumě, na niž nemá peníze. „To, co jsme dělali, bývalo zcela legální a běžné. Nám to v minulosti provedli zase jiní,“ brání čistý štít firmy její hlavní majitel Miroslav Černý.

Vltava sobě

Co takový „legální a běžný postup“ obnáší? Těžařskou společnost Severokámen, která vlastní čtrnáct lomů a pět pískoven, získala v březnu 1996 britská společnost Tarmac. Menší podíl šel také do kuponové privatizace. Britové mají v podniku absolutní většinu - více než osmdesát procent akcií - a letos v březnu ohlásili, že po dubnové valné hromadě ostatní podílníky vykoupí a akcie stáhnou z trhu. Podle zákona se v tomto případě musí vykupovat nejméně za průměrnou cenu v posledních šesti měsících před valnou hromadou.Cena na burze i v RM-Systému se tehdy pohybovala těsně nad 200 korunami za akcii. Právě v tuto chvíli se vložil do hry druhý největší (zhruba sedmiprocentní) akcionář, společnost A+A finance z Třemošnice na Chrudimsku, jejímž největším vlastníkem je Miloslav Černý. „Dvě stě za akcii je směšně málo. Severokámen je na burze podhodnocen, ve skutečnosti je jeho cena mnohem vyšší,“ tvrdí Černý.…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte