Obraz prezidenta se u nás po desetiletí spojoval především s postavou T. G. Masaryka, který představoval zástupný symbol archetypu moudrého, vždy spravedlivého vladaře. Masaryk měl mimořádnou osobní autoritu: předseda Senátu, důvodně podezřelý z korupce, rezignoval několik týdnů poté, co mu Masaryk na Nový rok nepodal ruku. Svým důrazem na etické principy se stal měřítkem politické kultury. Čněl nad stranami a choval se vůči nim jako politicky nezávislý strážce demokratického majáku. Proto u nás nebývala prezidentská volba nějakým izolovaným aktem, ale vždy se v ní zrcadlily všechny peripetie na politické scéně a patřila k nejdůležitějším událostem v životě celé společnosti.

Osvoboditel

Poprvé byl TGM zvolen do čela státu v listopadu 1918, když ještě dlel v zahraničí. Volba byla spíše revolučním aktem - stačilo prohlásit změnu státní formy na republiku a doporučit Masaryka za prezidenta, což přivítali poslanci potleskem. Toto období odpovídalo tehdejším radikálně demokratickým představám a prezidentská pravomoc byla silně omezena. Masaryk se však s daným stavem neztotožnil a dokázal si zjednat značný respekt. Záhy se kolem něho vytvořila skupina reprezentantů politických stran, ale i bankéřů či umělců (tzv. Hrad), jejichž prostřednictvím mohl uplatňovat svůj vliv na společenské dění. V roce 1919 prosadil například snížení věkové hranice prezidenta na 35 let, což byla zřetelná příprava Benešova nástupnictví.

Ani pozdější ústava nepřiznala…

04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte