Kdykoliv v posledních letech zavládl na Balkáně relativní klid, dříve či později se začalo mluvit o Kosovu. Také nyní se Albánci zviditelňují nejenom v Itálii jako utečenci, ale se se svými požadavky se ozývají i v Makedonii (viz Respekt č. 1–2/98) a v samotné srbské provincii Kosovo. Hovoří se dokonce o „Kosovské osvobozenecké armádě“. Připomeňme si krátce tamní realitu.

V rozdělené zemi

Latentní etnické napětí mezi drtivou albánskou většinou (asi 85 %) a menšinovými Srby se vyhrotilo v konflikt především po zrušení autonomie Kosova v březnu 1989 a následné tvrdé represi proti protestujícím Albáncům. Ti se nakonec po vzoru Slovinska a Chorvatska od Jugoslávie formálně odtrhli a v září 1991 vyhlásili „Nezávislou republiku Kosovo“. Tu ovšem uznala jedině Albánie.

Bělehrad udržuje v Kosovu svou moc pouze pomocí velkého počtu vojáků a policistů (hovoří se o počtu až 100 000). Porušování etnických práv a represe proti Albáncům se oproti počátku 90. let zmírnily, přesto jsou v nynějších evropských poměrech (s výjimkou Bosny) nevídané. Pravidelně je zaznamenáváno bezdůvodné zatýkání i použití fyzického a psychického teroru. Ke kosovské realitě patří i monstrprocesy, kdy bylo najednou odsouzeno až 70 osob, většinou činitelů nelegálních státních struktur „Kosovské republiky“. Srbské úřady (už na počátku 90. let) propustily většinu státních zaměstnanců z řad Albánců,…

04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte