Ruská měnová krize přestala být od poloviny minulého týdne pouze krizí ruskou. Začaly se propadat nejen burzy v nemocné východní Asii, ale také v Latinské Americe a všude v Evropě, k historickým propadům během jednoho dne došlo ve středu a ve čtvrtek na newyorské burze. Ve čtvrtek a v pátek dopoledne se začala hroutit i pražská burza, a to do té míry, že muselo být zastaveno obchodování s akciemi České spořitelny. V pátek odpoledne se sice všechny evropské burzy vzpamatovaly, což ale vůbec nemusí znamenat, že je vyhráno a že se ruská a asijská infekce nebudou dále šířit. Mnozí komentátoři, například v prestižním listu The Economist z minulého pátku, začínají uvažovat o tom, zda nenastává období globální recese, jehož hlavní a nejhlubší příčinou je hluboký hospodářský propad v jihovýchodní Asii a v Japonsku. Prudká devalvace a kolaps finančního systému v Rusku zapůsobily spíše jako roznětka než hlavní příčina: ruská ekonomika je relativně malá, pouze je se světem velmi úzce provázaná.

Banky jako domky z karet

Případná globální recese zřejmě přímo souvisí s nedůvěrou a opatrností investorů, kteří možná po dlouhou dobu nebudou ochotni k riziku: spálili si prsty v Asii a posléze v Rusku. Tzv. restrukturalizace ruského zahraničního dluhu je pouhý eufemismus a de facto se rovná státnímu bankrotu. Splatnost většiny dluhopisů se totiž prodlužuje o celých šest let. Dalším důvodem skepse a nedůvěry investorů je skutečnost, že instituce jako MMF ztrácejí…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte