Nejhledanějším teroristou na světě - přesněji řečeno tím, kdo skýtá teroristům zázemí a podporu - je nyní Usama bin Ladín. Právě jemu Američané připisují rozhodující podíl na srpnových atentátech v Nairobi a Dáresalámu, které zanechaly přes 250 obětí. „Přesvědčivé důkazy“, na které se odvolal prezident Clinton, jim k tomu poskytl Mohammed Sádik Odeh (alias Mohammed Sádik Hovejda, 34 let). Tento Palestinec, vystudovaný inženýr, se oženil s Keňankou a žil v keňském přístavu Mombasa. V pátek 7. srpna, tedy v den výbuchů, odletěl z Nairobi do Pákistánu. Tam ho na letišti zajistili úředníci pohraniční služby. Podle pákistánského tisku Odeh při výsleších vypověděl, že „Usama bin Ladín je naším nejvyšším vůdcem“. Jak poté dodal, „zničením amerických ambasád v Nairobi a Dáresalámu jsme chtěli ukázat, že jsme rozhodnuti dodržet slib vůči islámskému světu - vyhnat Američany ze všech islámských zemí, především z Arabského poloostrova“. Odkud se vlastně vzal Usama bin Ladín?

Na úrovni Billa Gatese

Usama bin Ladín pochází ze Saúdské Arábie, z početné rodiny s jemenskými kořeny, jež velmi zbohatla na stavebním boomu. Majetek klanu se odhaduje na 38 miliard dolarů (to odpovídá majetkovým poměrům brunejského sultána či Billa Gatese), což činí z bin Ladína příslušníka jedné z nejbohatších rodin na této planetě (byť prý osobně disponuje „pouhými“ 300 miliony dolarů).V roce 1979, po sovětské invazi do Afghánistánu, odešel bin Ladín pomáhat tamním mudžáhidům, ale…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte