Šestou polistopadovou vládu a čtvrtého premiéra potvrdil minulý týden parlament. Otázka zní: co můžeme čekat od vlády, v níž dominují bývalí komunisté v důchodovém věku, která je navíc menšinová a nemá žádný strhující program? Média ji už kvůli tomu předem odepsala a obhájci se drží pouze nepříliš objevného konstatování, že to kabinet nebude mít lehké, protože situace v zemi je špatná.Přesto Zemanova vláda nemusí skončit krachem. Není hříčkou osudu nebo poslanců opozičních stran a bude záležet jen na ní samotné.

Pár milých překvapení

Slabiny nové vlády jsou, zdá se, předem známé: menšinová podpora v parlamentu, nepřízeň médií a špatný výběr ministrů. Při bližším pohledu se ale žádné z těch výtek Zeman příliš bát nemusí.Rozhodně není žádným rizikem menšinový mandát: Klaus - a tedy i celá ODS - se zjevně zabydlel v opozici proti lidovcům a unii, a Zemanovi ministři tudíž dobře vědí, že je v nejbližší době nemá kdo nahradit. Také nepřízeň novinářů může být sotva větší než v čase po podpisu účelové koalice ČSSD s ODS. Překvapením nejsou ani kiksy některých členů vlády. Vždyť přece razantní boj ministra průmyslu Grégra za průmyslové lobbisty a jejich přístup k penězům z rozpočtu se čekal už dopředu; v řádu věcí je i dětinská chyba nezkušeného ministra zdravotnictví Davida, který bez vážné příčiny vyhlásil válku mocné lékařské komoře, a kdo by se divil postkomunistické marnivosti, s níž ministr vnitra Grulich jmenoval svou náměstkyní ženu, která…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte