V jednom pražském oddíle vodních skautů platilo pravidlo: pod hrozbou tělesného trestu je zakázáno hovořit o tom, že se v oddíle praktikují tělesné tresty. Podobný postoj zaujímá řada evropských zemí k mezinárodnímu terorismu: pod hrozbou teroristického útoku je zakázáno hovořit o tom, že ten či onen stát podporuje terorismus, natožpak proti němu účinně zasáhnout. Necháme-li tuto hrozbu na pokoji, nechají na pokoji oni nás, zní většinový názor Evropy. Amerika uvažuje opačně: ohrožují-li oni nás, ohrozíme také my je. Je to spor obecný a letitý, ale v minulém týdnu opět ožil. Spojené státy zareagovaly na teroristický útok ze 7. srpna na své ambasády v Nairobi a Dáresalámu a ve čtvrtek 20. srpna podnikly raketový úder na cíle v Súdánu a Afghánistánu.Lídři západoevropských zemí Američany podpořili, ale otevřená debata - hlavně v médiích - pokračuje. Měla by zajímat i nás. Nešlo totiž přeslechnout hlas českého ministra zahraničí Kavana, který by v případě úderu proti teroristům dal přednost mezinárodní akci. (Ale jak by se na ní mezinárodní společenství shodlo, když se neshodne ani na postupu proti adresným teroristickým režimům?) Navíc stále ještě není definitivně odsouhlaseno, zda od nás bude vysílat svobodný rozhlas pro Irák a Írán. Takže i my rozhodujeme dilema: nechat je na pokoji, nebo přispět k jejich ohrožení?

Cena za oběti

Amerika zasáhla takto tvrdě proti teroristům, respektive vůči jejich patronům po dlouhých letech a navíc v době, kdy je…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte