V černé pondělí 18. srpna se ruská vláda ocitla pod tlakem úprku investorů i paniky domácích občanů a měla na vybranou mezi dvěma zly. Přemýšlela, zda devalvovat rubl, nebo vyhlásit dočasnou nesolventnost a moratorium na splácení zahraničního dluhu. „Zvolila“ obě zla a podle mnohých komentátorů k nim přidala ještě třetí. Vzdala se obrany rublu, za kterou předtím utratila miliardy dolarů, vyhlásila záměr změnit splátkový kalendář vládního zahraniční dluhu, který činí 40 miliard dolarů, a zároveň oznámila moratorium na splácení dalších 40 miliard dolarů, jež si v zahraničí vypůjčily ruské firmy a banky. Vláda premiéra Kirijenka navíc zastavila obchody se všemi vládními dluhopisy na domácím kapitálovém trhu, který tím de facto umrtvila.Není zatím jasné, do jaké míry a zda vůbec Moskva konzultovala toto rozhodnutí se zahraničními partnery či s MMF. Je ale pravděpodobné, že k žádné dohodě nedošlo, protože svět se zdá být překvapen či přímo konsternován. To je také zhruba všechno, co zatím mezinárodní instituce podnikly. Těžko také mohly razantně protestovat, když ruští vládní představitelé vysvětlili své kroky tím, že neexistovala jiná záchrana proti úplnému rozpadu bankovního systému a bankrotu státní pokladny.

Mocní bankéři ve hře

Dlouhodobějších a střednědobých příčin ruské krize je několik. Vláda především nebyla schopna vybírat daně. Vzhledem k nezájmu zahraničních investorů o běžné cenné papíry proto musela financovat rozpočtový deficit…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte