Čisté ruce, akce proti korupci ohlašovaná sociálními demokraty jako prvořadý úkol nové vlády, se blíží na start. Ještě před týdnem se zdálo, že ani význační představitelé ČSSD nevědí, co si s očistným tažením počít a co pod něj vlastně zařadit. Nakonec se na to sešli místopředseda vlády Pavel Rychetský, ministr spravedlnosti Otakar Motejl a ministr financí Ivo Svoboda a domluvili se aspoň na rámcovém přehledu svých budoucích aktivit.

Nebezpečný krach

Návrhy Lidového domu se dají rozdělit v podstatě do tří bloků. První se týká zákonů a jeho záměrem je pomoci policistům postihovat činy, které až dosud zákonnému postihu unikaly. Konkrétně jde o Rychetského návrh zavést tzv. nedbalostní hospodářské trestné činy. Příklad: když někdo dnes dovede firmu ke krachu, nemůže být trestán, pokud se mu neprokáže úmysl podvést klienty, společníky a podobně. Úmysl se ovšem prokazuje těžko, takže trestu ujdou i lidé, jejichž krach přinesl jiným velkou škodu a doprovázejí ho podezřelé okolnosti. Pokud však Rychetský uspěje se svým návrhem, bude takovému podnikateli rázem hrozit „alespoň“ trest za nedbalost. Ekonomové i advokáti ale podobné zákony odmítají. Podle nich by nechtěným dopadem takové úpravy byl strach lidí z jakéhokoli podnikatelského rizika: vždyť člověk se přece může splést, může investovat do špatného obchodu - a hned je jednou nohou v kriminále. Kdo a jak určí, zda jde o podezřelou, trestuhodnou nedbalost, či naopak o nevinnou podnikatelskou smůlu?…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte