Proslulý bonmotiér, nyní zároveň premiér, snad poprvé pořádně narazil. Nadsázky, na které si Češi už zvykli, prostě nejsou ve vztazích mezi dvěma státy běžné. A Jan Kavan si jistě nemyslel, že na své první zahraniční cestě to schytá za svého šéfa.

Minulou neděli Miloš Zeman v televizi přirovnal Sudetoněmecké krajanské sdružení k českým republikánům a komunistům. Oproti srovnání Václava Klause s Hitlerem či výroku o stranických legitimacích vázaných v kůži členů ODS je to slabý odvar, ale sluch diplomatů je i na tyto nuance citlivý. Ještě citlivější je pak sluch politiků ve volební kampani. Nikdo soudný se tedy nemohl divit, že Jan Kavan musel o čtyři dny později v Berlíně leccos vyslechnout a vysvětlovat. Společenství Franze Neubauera je totiž zájmovým - lobbistickým - sdružením, které má svůj politický střed, levici, pravici i extrémy. Už proto není důvod k rozčilení nad účastí jeho zástupců v Koordinační radě česko-německého Diskusního fóra. Jiná věc by byla, kdyby tam Německo chtělo delegovat představitele svých republikánů nebo strany DVU, ale o tom nebyla řeč.

Kauza „Zeman-landsmanšaft“ se mediálně zaskvěla, ale bohužel přehlušila závažnější aspekty české zahraniční politiky pod vládou sociální demokracie. Přitom stačí zalistovat novinami s rozhovory, které po svém jmenování hojně udílel ministr Kavan.

Amerika pro nás, ale ne v nás

V interview pro list MF Dnes z 23. července pronesl Jan Kavan klíčovou větu: "Byl bych nerad, aby…

32.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

32.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte