Chceme-li v dlouhodobém vnitřním konfliktu vyrazit na cestu k míru, dříve či později musíme „podat ruku ďáblu“ - jednat s politickými zástupci těch, které nazýváme teroristy či bandity. Takto vznikaly před pěti lety dohody z Osla a letos i Velkopáteční smlouva ze severoirského Belfastu. V obou případech bylo od počátku jasné, kdo je onen reprezentant teroristů, a Organizace pro osvobození Palestiny i strana Sinn Féin se nakonec dočkaly podané ruky. Kde ale hledat takového reprezentanta v Kosovu? V Demokratickém svazu Kosova Ibrahima Rugovy? Ne tak docela, když se podle předběžných zpráv Rugova nemá zúčastnit avizovaných rozhovorů se srbskými úřady v Bělehradě - na rozdíl od zástupců guerilly, Kosovské osvobozenecké armády (UCK). Jenže ta stále nemá své politické křídlo. Tento fakt komplikuje nejenom eventuální rozhovory v Bělehradě, ale i mezinárodní zprostředkování, a v neposlední řadě skýtá alibi pro neochotu Západu k angažmá v Kosovu.

Nikdo si neví rady

Mezinárodní právo zná zásadu územní celistvosti státu a právo národa na sebeurčení. Tyto principy si ale v praxi často odporují, a tak jeden z nich přichází zkrátka. V posledním desetiletí sice politická mapa světa zaznamenala dalekosáhlé změny, ale tam, kde se národy nebyly schopny na rozdělení státu dohodnout, rozhodly zájmy a síla. Anebo také jejich absence. A tak to je tomu nyní v Kosovu.

Čím víc se v Kosovu střílí, tím více se o Kosovo zajímají politici z Evropy, Ruska a Spojených…

32.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

32.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte