Klasik francouzské kinematografie Eric Rohmer (1920) mapuje už desítky let ve svých filmech lokality nejrůznějších francouzských regionů se zaujetím okouzleného patriota. Z Paříže, ohniska vnitřního neklidu, jsou jeho mladí hrdinové hnáni na víkendové nebo prázdninové cesty do přírody, podnikají krátkodobé výjezdy na venkov nebo se aspoň provizorně přemisťují do jiného bytu. Tyto fyzické, prostorové a geografické úniky jsou náhražkou za nezdařené pokusy vycestovat či vystěhovat se z tísnivého, neútulného „bytu“ vlastního nitra - a rozehnat tak strnulost, bezradné tápání ve sféře planých úvah, roztěkaných pocitů anebo milostných lapálií.

Lze-li u režisérova posledního snímku Letní příběh, který se promítá i u nás, hovořit o nějakém dění, pak jsou to právě výlety, ať realizované nebo plánované tak dlouho, až z nich sejde. A když ne výlety, tak vycházky, a navrch k tomu ještě hovory u stolu při jídle anebo na večírcích s přáteli. A přitom, ačkoli se toho v Rohmerových filmech tolik namluví, to nejdůležitější, oč postavám jde, se v řeči jakoby vytrácí. V případné volbě, zda se má něco udát, nebo být odvyprávěno, dává Rohmer přednost druhé možnosti. Oč méně postavy jednají, o to víc usilují vypovídat se. Svou naléhavostí se jejich výpovědi podobají nahlas čtenému textu z deníku nebo dopisu. Mluvením a verbální reflexí se neviditelné niterné pocity sice prodírají na povrch, ale někdy jsou doslova zpovrchněny do vyabstrahované sofistiky.

Monology a dialogy

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte