Po nedávném otřesném masakru ve vsi Acteal v jihomexickém státě Chiapas, který si vyžádal takřka 50 obětí, většinou žen a dětí, se do středu zájmu světových médií znovu dostal vleklý konflikt v této nejchudší, převážně Indiány obývané části Mexika. K dnešnímu dni bylo zatčeno na 50 podezřelých, vesměs Indiánů ze sousedních vesnic. Pro alespoň přibližné vysvětlení této na první pohled nepochopitelné tragédie se musíme vrátit zpět nejméně do roku 1994, kdy v tomto kraji vypuklo povstání Zapatistické armády národního osvobození.

Charisma zapatistů

První den roku 1994 mělo Mexiko, či alespoň jeho severní a centrální část, důvod k oslavám: platnosti nabyla dlouho očekávaná dohoda o Severoamerické zóně volného obchodu (NAFTA), jakýsi symbolický vstup Mexika do klubu bohatých zemí prvního světa. Téhož dne se však v jeho jižní části nečekaně, ale o to razantněji připomněli všem, kdo uvěřili v neoliberální všelék „salinastrojky“, jejich chudí příbuzní, mayští Indiáni ve státě Chiapas, kterých se oslavované přijetí „moderního Mexika“ do prvního světa tolik netýkalo. Jako by tu proti sobě stál první a třetí svět v jedné zemi. Zatímco sever a střed pokukoval po Wall Streetu, ozbrojené povstání zapatistů vysloužilo Mexiku opět potupné srovnání se státy Střední a Jižní Ameriky a jejich guerillami.

Zapatisté nahlas formulovali požadavky svých převážně indiánských stoupenců ve státě, kde žije 70 % obyvatel pod hranicí bídy a více než polovina nedokončí…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte