Víte, proč bere Kanada naše cikány? Protože z nich dělá hokejové puky. Vtipů na téma romský exodus z Česka lze v tuzemských hospodách zaslechnout více, všechny ale mají jeden společný rys: „cikán“ je v nich představován jako vcelku bezcenný odpad, jehož vývoz do ciziny jen ulehčí život tzv. slušným lidem. Českému rasismu jako by svitla nová naděje: abychom se Romů zbavili, není třeba je přímo hubit. O to jsme se koneckonců už jednou pokusili a moc to nepomohlo. Proto je lepší vytvořit zde Romům takové podmínky, aby raději odešli sami. Žádná škoda.

Místo Johna Marian

Začněme exotickým příběhem. Mladá, půvabná dívka se vrací domů z prázdninového výletu na Havaj se dvěma zprávami: za prvé se bláznivě zamilovala a za druhé si chce svého miláčka okamžitě vzít. Rodiče jsou poněkud překvapeni, nicméně nečekané štěstí dceři přejí. Šok přijde až v okamžiku, kdy budoucí zeť přijde na návštěvu. Přestože je totiž John Wayne Prentis uznávaný lékař s vybraným vystupováním, má jeden nepřehlédnutelný rys: je to černoch. Dívčin otec (šéfredaktor významného listu) i matka (majitelka renomované galerie) se vždy považovali za liberály a svou dceru odmala učili posuzovat lidi jen podle toho, jací jsou, nikoli podle barvy kůže. Přesto je tváří v tvář smíšenému svazku jejich potomka zpočátku ovládnou dva pocity: zděšení a odpor.

Popsaný příběh se odehrál v roce 1967 v San Francisku, byť jen v představách hollywoodských scenáristů. Film "Hádej, kdo přijde na…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte