Pro novou vládu mají šéfové Fondu národního majetku špatnou zprávu. Z kont tohoto úřadu, na nichž se za posledních šest let nashromáždilo více než 150 miliard korun za prodej státního majetku, hasily parlament a předchozí vláda tak dlouho nejrůznější finanční požáry, až je nyní FNM na dně.

„Nechtěl bych, aby to vyznělo, že jsme v minusu,“ dodává ihned k této informaci 1. místopředseda fondu Petr Čermák. „Ale momentálně na účtu z privatizace skoro nic není. Jedná se prostě o nedostatek hotovosti.“ Co přesně znamená v měřítcích fondu zmíněné „skoro nic“? Místopředseda Čermák odhaduje, že stav disponibilních prostředků na konci roku 1997 se pohybuje pod jednou miliardou korun.

Kam se ty peníze poděly…

Jen v letošním roce bude přitom muset fond vyplatit zhruba 18 miliard korun v rámci různých programů, sjednaných v předchozích letech.

Tak například největší suma - 6 miliard - by měla jít do České finanční. Tuto státní firmu založila v rámci svého ozdravného programu Česká národní banka a má za úkol přebírat od našich finančních ústavů špatné úvěry. Dalších 5,7 miliardy spotřebuje pro změnu Česká inkasní, kterou stát založil kvůli vypořádání půjček Československé obchodní banky vzniklých před rokem 1989. Pak je tu program ekologických výdajů privatizovaných podniků (zhruba 3 miliardy) a splácení obligací Konsolidační banky (2 miliardy korun).

Spolu s řadou drobnějších položek stojí tato státní štědrost zmíněných 18 miliard. Navíc se…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte