Nakolik si zdejší parlament cení našich svobod, se ukázalo dvanáctého června, když senátoři posvětili první změnu sedm let staré Listiny základních práv. Ústavním zákonem se zadržovací vazba změnila z dosavadních 24 hodin na dvojnásobek. Dva dny a dvě noci teď může člověk podezřelý z trestného činu strávit v policejní cele, aniž by o tom věděl či rozhodl soudce. Už podruhé jsou tedy letos policejní pravomoci posíleny na úkor občanů tvrdým zásahem do lidských práv. Naděje, že by tento posun ještě mohl zvrátit nesouhlas prezidenta Václava Havla, neexistuje, neboť podle ústavy nelze prezidentské veto použít proti ústavnímu zákonu přijatému oběma komorami.

Habeas Corpus Act

Pravomoci policie byly od roku 1993 posíleny několikrát. Nejvíce v polovině roku 1995, kdy byla přijata řada novel namířených proti jednomu z civilizačních rizik, organizovanému zločinu. Policejní sbor dostal právo nasadit do zločinného spolčení svého maskovaného agenta a předstírat nákup či prodej zakázaného zboží. Rozšířené možnosti represivních složek sice mohou být proti svobodné, otevřené společnosti i zneužity, ale tváří v tvář chobotnici nadnárodního zločinu je prostě nutné toto riziko přijmout.Mnohem spornější je už komplex letošních protidrogových novel. V dubnu je prezident Havel parlamentu vrátil s tím, že jejich paragrafy představují „příliš ostrý vpád do lidských práv a svobod“. Poslanci ho však měsíc nato nemilosrdně přehlasovali. Policie tak od nich dostala souhlas…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte