Dosud nejslavnější facku naší politické scény vyťal před třemi lety poslanec Jozef Wagner svému kolegovi Václavu Grulichovi. Rána padla údajně poté, co Grulich Wagnerovi řekl: „Ty židovská svině!“ Přestože jsme se nikdy nedozvěděli, co se tenkrát v Podsedicích přesně stalo, jisté je, že za takový výrok by facka jeho autorovi slušela. A podobné to je i s fackami, které inkasoval předseda SPR-RSČ Miroslav Sládek na novoborském náměstí před deseti dny. Podle toho, co Romové říkají, to byl normální republikánský mítink. Sládek prý urážel nejen Romy, ale sprostě se pustil i do prezidenta Havla a jeho ženy. Romové mu za to dali pár pohlavků a strkanici ukončili výstřelem do vzduchu až městští strážníci.

Hanobení Sládkovy rasy

Policie zadržela bratry Jana a Josefa Tancošovy a obvinila je nejen z výtržnictví, ale dokonce z hanobení rasy, národa a přesvědčení, neboť podle svědků z republikánského publika na Sládka při útoku volali: „Ty bílá svině.“ Vyšetřovatel pak podal i návrh na uvalení vazby, aby bratři Tancošovi neovlivňovali svědky Že se policie hned po incidentu pustila do vyšetřování, je samozřejmé, Pochybnosti ale vyvolává verva, s níž vyšetřovatel usoudil, že šlo o rasový motiv. Ten je na místě, útočí-li třeba skini na Roma či Inda a křičí na něj, že je „černá huba“. Tam je jasné, že zástupci většiny útočí na člena menšiny, staví se nad něho a utlačují ho. Naopak si lze jen těžko představit, že by příslušník menšiny utlačoval „bílou“ většinu a…

21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte