Izraelci si nemohou stěžovat, že prožívají ospalé, všední dny. Stále se tady něco děje, něco vzrušujícího, ojedinělého. Senzací uplynulého týdne byly zprávy, že fundamentalistický Hamas, jehož členové patří k nejkrutějším teroristům světa, prochází již nějaký čas přísně utajovanou hlubokou vnitřní krizí. Ta se projevuje ve verbálních svárech, ve vzájemných obviněních ohledně metod práce a v intrikách, jež oslabují pozici vedoucích funkcionářů. Jde o boj na život a na smrt, který vede k frakcím uvnitř hnutí. Proč? Podle izraelských analytiků proto, že Hamas ztrácí svou bázi: podporu širokých vrstev Palestinců. Toto rozpolcení může mít příznivé následky z bezpečnostních i dalších hledisek, nicméně může vést i k opaku: hnutí je s to ve vyhrocené situaci, kdy mu jde o samotnou existenci, opět zorganizovat katastrofální útok, aby dokázalo, že neztrácí bojeschopnost, že tady je a zůstane.

Dva roky po Ajášovi

Tajemství o krizi uvnitř Hamasu začalo vyplouvat na povrch pár dnů po 29. březnu, kdy byl Muhiaddín (Muhi) Šaríf, významná osobnost hamasovského vedení v Gaze, nalezen mrtev v garáži na okraji Ramalláhu. Šaríf, dvaatřicetiletý elektroinženýr, byl prvořadým odborníkem na výbušniny a před dvěma lety se stal šéfkonstruktérem bomb Hamasu, „inženýrem č. 2“, nástupcem „inženýra“ Jahjá Ajáše. V lednu 1996 byl totiž Ajáš zabit pomocí nálože v mobilním telefonu (viz

16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte