Jsme tady, otřepali jsme se a jedeme dál, mělo být původně hlavní poselství 9. kongresu ODS, který se minulou sobotu sešel v Jihlavě. Tento záměr byl problematizován, ještě než se kongres vůbec sešel. Prostým zvednutím telefonu a vytočením několika čísel totiž novináři zjistili, že ve zprávě o hospodaření za rok 1997 se nacházejí jména dvou sponzorů, kteří odmítají, že by jakýkoli sponzorský dar ODS poskytli.

Také Klaus chtěl odstoupit

Kauza se měla odehrát následujícím způsobem: v listopadu 1997 měli přijít do hlavní kanceláře ODS dva sponzoři s kufříky peněz a darovacími listinami. Tehdejší hlavní manažer a pokladník měli údajně peníze převzít a řádně zdanit, aniž by si ovšem zjistili skutečnou totožnost dárce. Za věrohodnost těchto jmen se postavil bývalý hlavní manažer Ratiborský, a proto byly dary v březnu 1997 zaneseny do zprávy o hospodaření. Nenadálý skandál ochromil především Václava Klause, jenž požadoval, aby všechny minulé dary byly prověřeny. Klaus byl z nespolehlivosti svého okolí v těžké depresi, a dokonce uvažoval o odchodu z vysoké politiky. I kdyby šlo nakrásně o provokaci vůči ODS, měl z tohoto selhání vyvodit okamžitou odpovědnost nejen Ratiborský, ale i místopředsedkyně Benešová, která zprávu o hospodaření podepsala, aniž by tyto údaje překontrolovala. Podat trestní oznámení na neznámého pachatele je sice chvályhodné, ale osobní odpovědnost to z uvedených politiků nesejme. Na sjezdu Unie svobody v Nymburku byla patrná jedna…

15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte