Vládu čeká ještě do voleb úkol, který zásadním způsobem ovlivní život v této zemi. Tošovského tým se totiž chce v nejbližší době zabývat koncepcí naší energetické politiky pro příští půlstoletí. Návrh připravuje úřad ministra Kühnla a směry jsou v zásadě možné dva. Buďto budeme pokračovat v dosavadním drancování přírodních zdrojů, nebo se pokusíme o nový přístup. Za první variantu se plnou vahou svého hlasu staví těžaři a energetici. Zničené lesy, měsíční krajina českého severu a celková změna společensko-politické situace však volají po novém řešení. Pomineme-li rozlehlou Austrálii, těžíme dnes v poměru k počtu obyvatel nejvíce uhlí na světě, celková spotřeba energie na osobu je u nás stejná jako v supervýkonném Japonsku a elektřinou plýtváme dvakrát více než konzumenti v Evropské unii. Je tedy načase naordinovat si energetickou dietu a vymyslet přechod na moderní, konkurenceschopný systém.

Kühnlova sázka na uhlí

V Kühnlově energetickém výhledu se o nutnosti léčit českého bumbrlíčka hovoří velmi často. Na čtyřiceti stránkách koncepce si lze několikrát přečíst, že bychom měli méně ničit životní prostředí, více šetřit, dlouhodobě upřednostňovat úsporné technologie a spotřebiče před stavbou nových elektráren. Jde však jen o hezká, nezávazná slova. Když se ministerský materiál rozhovoří konkrétním jazykem, prosazuje zcela odlišné cíle.Základní tezí navrhované vládní koncepce je jako za starých dobrých časů bolševismu co největší energetická…

15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2192

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte