ČSSD už téměř rok patří primát nejoblíbenější politické strany u nás. Zdálo by se, že tři měsíce před volbami už bude jen sklízet plody své dlouholeté opoziční politiky a připravovat se na převzetí moci. Místo toho však bezradně tápe, její lídři vydávají protikladná prohlášení a strana se propadá do stále větší izolace.

Ztráta Klause

Základní politickou strategií Miloše Zemana od zvolení předsedou ČSSD na jaře 1993 bylo sesazení Václava Klause. Lidé z jeho nejbližšího okolí dokonce tvrdí, že to byl přímo hlavní motiv jeho vstupu do řad nejstarší české politické strany. Faktem je, že tomuto úkolu podřídil všechny své záměry a pod tímto praporem spojil nejrůznější politické a názorové skupiny. Jeho opoziční přístup byl od počátku založen na tvrdé osobní konfrontaci. Soupeření programů, nebo dokonce úvahy o novém směřování evropské levice v devadesátých letech byly vždy na okraji Zemanova zájmu. Ze dne na den se ale předsedovi ČSSD zhroutil jeho politický svět: Klause svrhli jeho vlastní koaliční kolegové, ODS už není hlavním soupeřem, a Zeman se najednou nedokáže s novou situací vyrovnat.Zatím nepříliš zasloužený úspěch Unie svobody navíc signalizuje změnu společenské atmosféry - veřejnost si konečně začíná uvědomovat ekonomické důsledky zítřejších politických rozhodnutí a současně očekává věcný a slušný politický styl. Sociální demokracie je proto několik měsíců před volbami nucena nahlas hovořit o svých představách o správě státu, na což v…

12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte