„Kosovo krvácí a svět se hrozí nové Bosny.“ Titulek z českého tisku jako pars pro toto domácí reflexe snad nejsledovanější zahraniční události minulého týdne. Slova Bosna, bosenský se v posledních šesti letech stala synonymy pro výrazy konflikt, konfliktní. To ale zdaleka neznamená, že jakýkoliv konflikt i na samotném Balkáně skrývá bosenskou paralelu.

Kosovo jako Bosna naopak

Společné znaky tu samozřejmě najdeme. V obecné rovině třeba „civilizační“ konflikt islámu a křesťanství, v mezinárodněprávní rovině konflikt mezi právem na sebeurčení a právem historickým, v praktické rovině konflikt mezi silnějším a slabším. Jenže právě tak snadno najdeme i protiklady.Srbové disponují v Kosovu vojenskou převahou tak jako jejich bosenští soukmenovci v roce 1992 a protivník má na své straně světové veřejné mínění, ale podstata konfliktu je opačná. V Bosně se Srbové separovali z jednotného státu ve jménu Velkého Srbska, zatímco nyní se o totéž pokoušejí kosovští Albánci ve jménu Velké Albánie. Bělehrad tak na vlastní kůži zakouší to, co pomáhal chystat v Bosně a s čím se sarajevská vláda potýkala po celou válku.Tím není řečeno, že vinu nese albánský nacionalismus. Albánci v Kosovu by se po roce 1989, když ztratili autonomii, sotva hlásili k tehdy ještě tvrdě stalinské Tiraně. Požadovali jen to, co je v demokratických zemích běžné: menšinová práva při používání jazyka, ve styku s úřady či ve školství. Nicméně srbská neústupnost a nynější balkánská logika typu…

12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte