Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Velká koalice přichází

Lidová strana přišla minulý týden se zbrusu novou politickou strategií. Téměř úplně zavrhla povolební koalici se sociální demokracií a naopak se přihlásila k myšlence trojkoalice KDU-ČSL, ČSSD a Unie svobody. Poprvé se tak vážně začalo mluvit o možnosti velké koalice, v níž by se spojili dosavadní soupeři z opačných stran politické scény.

Ruml a Zeman jsou proti

Klesající preference lidovců a přechod nerozhodných pravicových voličů k Rumlovým unionistům znamená, že se Luxova strana musí opět spoléhat pouze na tradiční voličskou základnu. Svědčí to mimo jiné o tom, že prudká změna politického kurzu doleva v posledním roce stranu poškodila. Byla rychlejší než pohyb celé společnosti, který byl spíše útěkem od Klause než útěkem k levici. Josef Lux ve své sázce na levicové společenské nálady narazil také na velmi silnou opozici ve vlastních řadách, takže se mu v některých chvílích poprvé dostalo ujištění, že není nenahraditelný. Myšlenka na povolební trojkoalici souzní také s dávným úmyslem Hradu zkultivovat sociální demokraty ve velké koalici ještě předtím, než se dostanou k vládě sami. Trojkoalice by také z pohledu lidovců mohla splnit aktuální politické cíle. Pokud by se k ní Unie svobody nahlas přihlásila, oslabilo by to důvěru nerozhodných voličů a lidovcům by se tak znovu otevřela šance k přerozdělení hlasů.

Reakce zbylých stran imaginární trojkoalice se ovšem dá čekat: Jan Ruml říká ne, ne říká i Miloš Zeman. Josef Lux se jen zpovzdáli…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].