0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře8. 3. 19985 minut

Velká koalice přichází

Lidová strana přišla minulý týden se zbrusu novou politickou strategií. Téměř úplně zavrhla povolební koalici se sociální demokracií a naopak se přihlásila k myšlence trojkoalice KDU-ČSL, ČSSD a Unie svobody. Poprvé se tak vážně začalo mluvit o možnosti velké koalice, v níž by se spojili dosavadní soupeři z opačných stran politické scény.

Ruml a Zeman jsou proti

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Klesající preference lidovců a přechod nerozhodných pravicových voličů k Rumlovým unionistům znamená, že se Luxova strana musí opět spoléhat pouze na tradiční voličskou základnu. Svědčí to mimo jiné o tom, že prudká změna politického kurzu doleva v posledním roce stranu poškodila. Byla rychlejší než pohyb celé společnosti, který byl spíše útěkem od Klause než útěkem k levici. Josef Lux ve své sázce na levicové společenské nálady narazil také na velmi silnou opozici ve vlastních řadách, takže se mu v některých chvílích poprvé dostalo ujištění, že není nenahraditelný. Myšlenka na povolební trojkoalici souzní také s dávným úmyslem Hradu zkultivovat sociální demokraty ve velké koalici ještě předtím, než se dostanou k vládě sami. Trojkoalice by také z pohledu lidovců mohla splnit aktuální politické cíle. Pokud by se k ní Unie svobody nahlas přihlásila, oslabilo by to důvěru nerozhodných voličů a lidovcům by se tak znovu otevřela šance k přerozdělení hlasů.

Reakce zbylých stran imaginární trojkoalice se ovšem dá čekat: Jan Ruml říká ne, ne říká i Miloš Zeman. Josef Lux se jen zpovzdáli…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc