0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Domov8. 3. 19986 minut

Uhdeovci proti knechtovcům

V brněnské Unii svobody (US) to vře. Fakt, že nedávnou zakládající schůzi demonstrativně opustila třetina účastníků, je všeobecně znám. Pohled na důvody se ale liší. „Matadoři z ODS převálcovali nové lidi, kteří přišli do strany se srdcem na dlani,“ tvrdí bývalý ministr Jindřich Vodička. Předseda US Jan Ruml má jiný názor: „V Brně vznikla silná skupina, taková podnikatelsko-zaměstnanecká lobby, která se pokusila prosadit do orgánů strany. Ale nevyšlo jí to.“ Znalci místních poměrů říkají, že pravdu má Vodička i Ruml: jedna ambiciózní lobby prostě chtěla „se srdcem na dlani“ obsadit vznikající stranu, ale narazila na odpor zavedené konkurence: Pozor, obsazeno!

No a co?

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Rozkol mezi třemi stovkami členů brněnské Unie svobody se dal tušit od samého počátku. Partaj se vytvářela kolem dvou center. První vzniklo kolem předsedy přípravného výboru Milana Uhdeho; vznik druhé skupiny popisuje její mluvčí Pavel Knecht stručně: „Dali jsme se dohromady - já a moji známí a Milan Jahoda a jeho známí.“ Angažovaná pospolitost ovšem příliš nadšení nevzbudila. „Zpozorněl jsem ve chvíli, kdy mi sekretariát hlásil, že přišel podnikatel a chtěl 120 přihlášek pro své zaměstnance,“ vzpomíná na Jobovu zvěst Milan Uhde.

Oba tábory se poprvé setkaly začátkem února. Tehdy se měla brněnská Unie svobody oficiálně ustavit a zvolit lidi do svých orgánů. Členové přípravného výboru čekali nanejvýš osmdesát zájemců, v pronajatém sále se jich ovšem nakonec tísnilo bezmála…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc