Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

V nejhorším praštit a utíkat

Před čtrnácti dny vydalo britské ministerstvo školství „Nové pokyny na obranu proti neukázněným žákům“. Tento předpis učitelům povoluje použití „přiměřené síly“ při zvládání dětské agresivity. Vracejí se snad na britské školy tělesné tresty? Nikoliv, ale násilí ve školních třídách se stalo tak závažným problémem, že je třeba ho řešit.

Co přinesla 60. léta

V poslední době se Britové více a více zajímají o násilí ve společnosti. Kriminalita vzrůstá již od konce 50. let, což má několik velmi diskutovaných důvodů. Jedním z nich je úpadek náboženství od konce druhé světové války, dalším rozpad rodiny jako společenské jednotky (kvůli rozvodům se rozpadá 40 % manželství) a v chronologickém pořádku nelze vynechat ani rozšíření narkomanie, nárůst nezaměstnanosti a glorifikaci násilí, zejména z amerických zdrojů. Školy, které jsou součástí a mikrokosmem společnosti, nemohou této tendenci uniknout.

Tyto trendy ovlivnily i postavení učitelů. Ještě v 50. letech učitelé sdíleli stejný stupeň společenského žebříčku s lékaři a kněžími a požívali přiměřenou úctu. Dnes tomu už tak není. V 60. letech nastoupily do státních škol generace mladých učitelů, mnohdy levicových idealistů, kteří se inspirovali svobodou této éry, a s nimi přišlo i „hnutí za pokrokovou výchovu“. Důraz se kladl na seberealizaci žáků, učitel přestal být didaktickým zprostředkovatelem vědomostí a místo toho měl napomáhat studentům v jejich samostatném objevování. Řady lavic v učebnách…

10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte