Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Problém Kupka

Výstava František Kupka, průkopník abstrakce, malíř kosmu představuje soubor 125 významných Kupkových děl shromážděných pro expozici, jež putovala z německého Wolfsburgu přes americký Dallas do Prahy. Logiku této cesty určily především finanční zřetele. To do určité míry ovlivnilo i podobu výstavy a možnosti rozřešit problémy, které jsou s hodnocením Kupkova díla spojeny.

První krok

Kdo skutečně František Kupka byl, jaké je postavení jeho díla v dějinách 20. století a čím toto dílo na konci našeho století, či dokonce tisíciletí na nás působí? To je zkráceně řečeno obsah úkolu, který Jaroslav Anděl spolu s Dorothy Kosinskou z Dallaského muzea moderního umění a několika dalšími spolupracovníky na sebe vzali. Výhoda kombinace tohoto mezinárodního týmu se v pražském uvedení výstavy projevila v instalaci expozice, respektive v její úvodní části. Je tak dobře rozmístěná, že dá zapomenout na fatální nevhodnost prostor Veletržního paláce pro expoziční účely výtvarného umění. Začíná skvostně, obrazem Velký akt z let 1909–1910 z Guggenheimova muzea v Bilbau, dílem, které dosud nebylo umístěno do čela žádné retrospektivní Kupkovy výstavy.

Velký akt neboli Plochy podle barev vyjadřuje esenci problematiky Kupkova díla, představuje strukturu vztahů abstraktních obrazových forem s motivem těla syntetizovaného do podoby obrazového znaku. Vztahy tělesnosti ke světu člověka moderní doby byly také jádrem problematiky celého Kupkova díla. Pokud expozice ve…

10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte