Vzít jako klíč k pochopení Boženy Němcové její dopisy mužům je nepochybně šťastný nápad - sotva najdeme v české literatuře zpověď tak intimní, hlubokou a nezávislou na tom, co doba a společnost od svého účastníka očekává. Dodnes tato konfese vyvolává údiv svou troufalostí: někdo se tady odvážil sdělovat sebe natolik svobodně, až to vzbuzuje vjem jakéhosi naddějinného zázraku, osobního vymknutí z času. Stavět ovšem portrét Boženy Němcové výhradně z tohoto údivu a úžasu, z nejrůznějších způsobů pokleknutí před velkou B. N., znamená klesat před spisovatelkou jako před sochou a vracet ji tam, odkud měla být vyvedena: totiž znovu do tvaru nedostupného pomníku a legendární zvěsti. Je to v nešťastném rozporu se snahou dokázat v nejrůznějších soudech dnešních ctitelů B. N., jak její dávná „zpráva“ opravdu stále žije, už mimo pomník - o to přece Olze Sommerové, autorce scénáře a režisérce hodinového televizního filmu Nesmrtelná hvězda Boženy Němcové (prem. 23. 12. ČT 2), šlo, zdá se, především.

Holdy

Monotonní obdiv doprovází nekritická práce s materiálem: vedle věcných, demystifikačních soudů odborníků (Vladimír Macura, Jaroslava Janáčková) tu znějí samozřejmosti třeba o tom, že B. N. průkopnicky dělala umění (Miroslav Ivanov), a dokonce ti, kteří jsou ve věcech B. N. tak kompetentní a měli by co říci, jako František Pavlíček, mimo jiné autor výtečné adaptace Babičky pro Moskalykův dvojdílný film, dostali prostor jen ke sdělování úžasu. Čekal bych,…

01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte