„Můj rozsudek byl určen předem,“ říká Rufi Osmani, starosta makedonského města Gostivar, odsouzený na 13 let a 8 měsíců žaláře za vyvěšování albánské vlajky před budovou úřadu. Když koncem roku 1996 přebíral pětatřicetiletý Albánec Rufi Osmani úřad starosty Gostivaru, netušil, jaké peripetie mu zdánlivě nevinná funkce přinese. Za všechno může, jak říká, jeho národnostní cítění a beraní povaha.

Postavení albánské menšiny v Makedonii nemá daleko k otevřené konfrontaci jako v sousedním Kosovu, je však přece jen o něco mírnější. Neexistuje tu žádná „osvobozenecká armáda“, útočící po nocích na policejní stanice, stejně jako zdejší tajná policie si nemůže hrát na absolutního vládce všech občanů. Střety probíhají ve dvou rovinách, jimiž jsou albánské školství a používání národních symbolů. A právě toho posledního se týká hořká zkušenost neústupného starosty.

Začíná se Kocourkovem

V lednu 1997 rozhodla radnice Gostivaru o vyvěšení albánské, turecké a makedonské státní vlajky před budovou úřadu. Na vládu ve Skopje toto usnesení působilo jako červený šátek. Celý akt byl seznán protiústavním a zastupitelstvo bylo vyzváno k jeho zrušení. Když se tak nestalo, ministr dvakrát osobně přijel vlajku - pouze albánskou  - strhnout: v obou případech se před budovou srotil dav a ministr unikl lynči jen díky včasnému zákroku starosty.

„Po těchto incidentech jsme chtěli najít s vládou společnou řeč,“ říká Osmani. Spolu s předákem místních demokratů …

01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte