Osmnáctého června loňského roku se dostavil na služebnu FBI v Portlandu americký podnikatel Bruno Amicci s tím, že podezřívá z korupce českého poslance, tehdejšího místopředsedu zahraničního výboru parlamentu Otakara Vychodila, a své obvinění dokládal svazkem dokumentů. Podle Amicciho náznaků platil jiný americký podnikatel - Thomas C. Stewart - Vychodila za to, že bude podporovat dodávku letadel F 18 pro českou armádu, na které by se Stewart mohl podílet. A to není vše: Amicci tvrdil, že Vychodil měl dostat také šestatřicet tisíc dolarů za prosazování zájmů firmy Unisys v armádní soutěži o štábní informační systém. Proč celou věc ohlásil, Amicci zdůvodnil tím, že uplácení politiků, byť zahraničních, je podle amerických zákonů trestné, a vzhledem k tomu, že pracoval pro Stewarta, měl strach i o sebe.

Hned o týden později pak zopakoval Amicci své obvinění i úředníkům české ambasády ve Washingtonu. Podle velvyslance Michaela Žantovského dodaly jeho slovům vážnost jak předložené materiály, tak i skutečnost, že jeho žena je honorární konzulkou ČR v americkém státě Oregon. Z Američanovy výpovědi a dokumentů vznikl podle úředníků ministerstva zahraničí asi sedmdesátistránkový dokument, který byl spolu se záznamem slyšení v FBI postoupen diplomatickou cestou do Prahy k rukám české tajné službě. Ta došla k předběžnému názoru, že se Otakar Vychodil ničeho protizákonného nedopustil, nicméně když část materiálů předminulý týden zveřejnila MF Dnes, vypukl skandál.

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3018

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte